V rámci projektu Národního týdne manželství Vás zveme na mši svatou s obnovou manželských slibů do kostela Panny Marie Karmelské v Kostelním Vydří v neděli 14. února 2021 v 9.30 hodin. Na mši svatou je potřeba se vzhledem k epid. situaci přihlásit ZDE ->>
Seminář O manželství a dětech aneb plaveme v tom s vámi
Zároveň nabízíme on-line seminář, pro manžele, kterým budou provázet Irena a Petr Smékalovi, manželští poradci a rodiče pěti dětí. Seminář je přístupný on-line ZDE - >>
Před začátkem si přečtěte několik pokynů – viz níže.
Nelze vyjádřit naši vděčnost nad bohatstvím Božích darů za těch osm let. Z počáteční snahy připomenout si dávné i nedávné křivdy a modlit se za odpuštění křivd a dobrou budoucnost vyrostl košatý strom setkání, přátelství i oživení téměř zapomenutých míst. Děkujeme všem a s důvěrou čekáme, co nám všem ještě Pán připraví. A zveme do České Kanady i vás.
V minulých letech probíhalo několikadenní putování po České Kanadě, v oblasti v minulosti osídlené a prosperující, ale dnes opuštěné a zatížené událostmi 20. století. Níže naleznete fotografie, videa i svědectví účastníků
Modlitební putování Českou Kanadou
15.–20. srpna 2006
foto: ZDE->>
V minulých letech proběhlo několik akcí v České Kanadě, v oblasti v minulosti osídlené a prosperující, ale dnes opuštěné a zatížené událostmi 20. století. Níže naleznete nejen seznam, ale také fotografie a videa.
Cesta ke smíření – Modlitební setkání v České Kanadě
postavení kříže na místě bývalé kaple Andělů strážných v Košťálkově 21. dubna 2007
foto: ZDE ->>
Kostelní Vydří a dolní kostel
Samotná obec Kostelní Vydří leží dole pod návrším s poutním kostelem. Prochází jí Vyderský potok, na němž bylo dříve několik rybníků. Jméno vesnice (i dvou dalších vesnic v nejbližším okolí) pochází zřejmě od slova vydra.
První zmínka o obci sahá do 14. století. Tehdy je tu již také doložen kostel Navštívení Panny Marie, tehdy farní, jehož původní gotická podoba prošla později úpravami, ale zůstává zřetelná i dnes (klenutí oken a kružby v nich). Kostel není uvnitř mimo čas bohoslužeb přístupný, ale zpravidla první červencovou neděli se tu slaví tzv. dolní pouť – svátek Navštívení Panny Marie (podle zažitého termínu před poslední úpravou liturgického kalendáře).
Kostel Panny Marie Karmelské
V roce 1694 koupil zdejší panství nový majitel Gerhard Jindřich Butz z Rolsbergů. V té době se mezi lidmi vyprávělo, že kolem Boží muky na kopci nad vesnicí se někdy ukazuje zvláštní záře. Zbožný šlechtic se v Telči radil s Felixem Karlem Slavatou, který byl knězem a řeholníkem Řádu bosých karmelitánů. Na jeho radu vystavěl baron Butz na onom místě kapli a umístil do ní obraz Panny Marie Karmelské. To se stalo roku 1709. Od té doby přicházejí na toto místo poutníci prosit Pannu Marii o přímluvu.
Ačkoli budova kláštera byla při poutním kostele Panny Marie Karmelské v Kostelním Vydří postavena již v polovině 18. století – aby tu poutníkům byli k dispozici kněží každodenně, nepříznivé společenské poměry (osvícenství a vláda Josefa II.) tehdy příchodu řeholníků zabránily. Snad by jimi bývali byli bosí karmelitáni.